Haber

Netanyahu hükümeti ile ordu arasında kriz!

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e yönelik saldırıların ardından başlayan çatışmalar 20. gününde…

Hamas’a yanıt veren İsrail, amacı ne olursa olsun Gazze Şeridi’nde orantısız güç kullanmaya devam ediyor.

HÜKÜMET İLE ORDU ARASINDA KRİZ

İsrail merkezli Channel 12 televizyonunun haberine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun özel sekreteri Yossi Shelley, meslektaşlarıyla katıldığı toplantıda 7 Ekim olaylarını anlattı. ‘Netanyahu değil ordu komutanlığı suçlanmalı’söylenmiş.

Shelley’nin “Netanyahu’yu değil, ordu komutanlığını suçlayın. Genelkurmay Başkanı, hükümet karşıtı protesto hareketi, bize saldıran güvenlik güçlerinin eski liderleri, suçlanması gerekenler bunlardır.”‘ dediği iddia edildi.

Habere göre Netanyahu ekibinin birçok üyesi bu görüşe katılırken, Gazze Şeridi’ndeki savaş tamamlandıktan sonra da orduyu suçlamaya devam etmelerinin mümkün olduğu kaydedildi.

İSRAİL GÜÇLERİNE ‘SÜPERMAKET SIRASI’ TERİMİ TEPKİ ÇEKTİ

Shelley katıldığı bir televizyon programında şunları söylüyordu: ‘Bölgedeki festival kaosu artırdı ve 7 Ekim saldırıları sırasında da etkisini gösterdi’Formdaki açıklaması tepkiyle karşılandı.

Shelley, bire bir röportajında, Gazze Şeridi’ndeki kayıp kişilerin ve İsrailli tutukluların kimliklerinin belirlenmesi için harcanan süreyi şöyle anlattı: “Bazen bu bir süpermarket kuyruğunda beklemek gibidir. Ne kadar kasiyer olursa olsun işler yolunda gitmez.”Şu ifadeleri kullandı:

NETANYAHU’DAN BAŞARISIZLIK BEYANI YOK

Ülkedeki ordu komutanları, güvenlik yetkilileri ve siyasi isimler, 7 Ekim’de Gazze Şeridi’nden İsrail’e düzenlenen baskınlarda güvenlik zafiyeti nedeniyle başarısız olduklarını açıklamıştı.

Netanyahu henüz bu yönde bir açıklama yapmazken ülkedeki muhalif basın da buna dikkat çekti.

kovancilar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu